Jak bojovat s dekubity?


U lidí, kteří jsou upoutaní na lůžko nebo na invalidní vozík hrozí mnoho různých nemocí. Je jasné, že tito lidé vyžadují zvláštní péči, kterou jim obvykle zajišťuje jejich rodina, okruh blízký anebo zdravotnický personál. Zdravotnický personál o ně může pečovat v prostředí domova, anebo v prostředí zdravotnického zařízení.

Jednou z věcí, kterou jsou nepohyblivý pacienti ohroženi, jsou dekubity. Dekubity, nebo také proleženiny, jsou poškození kůže, které vzniká například vlivem špatného polohování. Polohování je velmi důležité, stejně jako pomůcky, které umožňují správné polohování.

žena

Dekubity vznikají tlakem povrchu na kůži. Nejčastěji v místech, kde je kost co nejblíže kůži a obsahuje malou vrstvu tuku. Mohou to být například kotníky, klíční kosti, paty, oblast beder, uši a další místo. Proleženiny mohou v konečném důsledku vzniknout na jakémkoliv místě na těle.

Mají několik stupňů. Při prvním stupni dochází pouze k začervenání kůže. Při druhém stupni se objevují puchýře, pod kterými se objeví měkký vřed. Při třetím stupni se tvoří takzvané píštěle, které dosahují až ke kosti. U čtvrtého stupně již nastává nekróza kůže a nenávratné poškození. V prvním stupni dekubity postihují jenom kůži, při dalších stupních zasahují i další vrstvy, jako svalstvo a nervy, které se zde ukrývají.

nemocný

Je důležité při takových lidech využívat antidekubitní pomůcky. Dobrou pomůckou jsou antidekubitní matrace, které se umístí do lůžka nemocného a střídavě se nafukuje a vyfukuje. Tím zajistí, že tlak na kůži není stále stejný. Dobrou pomůckou je také antidekubitní podložka na sezení Libelladesign, která zajistí maximální pohodlí a ochranu před dekubity těm, kteří se z lůžka přesunují například do křesla na sezení.

Antidekubitních pomůcek je samozřejmě celá řada, a je dobré jich využívat co možná nejvíce.