První bydlení


Zařizování

S osamostatněním se pojí změna trvalého bydliště, takže si začneme zařizovat něco vlastního. Nejdříve začneme administrativními částí, protože si musíme vyřídit změnu trvalého bydliště na úřadě, pojišťovně a dalších institucích. Dále bychom si měli vyřídit smlouvy s dodavateli energií, abychom získali dobré ceny, přičemž společnost by měla být stabilní, aby ji nezaskočilo například prudké zdražování.

klíče od domu

Následně se můžeme vrhnout do zařizování samotného interiéru. Jestliže budeme bydlet sami, tak dost věcí můžeme mít z bydlení u rodičů, ale pořízení třeba vybavení kuchyně se mnohdy nevyhneme. Jestliže čekáme dítě, tak tam už bude nutnost mnohem většího počtu věcí. Dnes existuje i software, ve kterém si můžete interiér navrhnout. Někomu stačí představivost, ale i tak bychom neměli zapomenout vše změřit, aby nebyl problém s místem. Případně se o návrh postará profesionál i s vizualizací.

Hypotéka

Pořídit si v dnešní době zejména v mladém věku vlastní bydlení není nic snadného, protože ceny jsou vzhledem k platům poměrně vysoko. V každém případě je potřeba našetřit si pár desítek procent z celkové ceny nemovitosti, abychom na zbytek dostali hypotéku. Samozřejmě výhodnější je dát co nejvíce peněz rovnou ze svého. Hypotéku si rozhodně dobře promyslete, protože je to závazek na mnoho let, takže daná nemovitost by měla být tou pravou, kde chcete strávit velkou část svého života.

mladý pár

Nabídky různých bank se liší, takže než se nějaké upíšete, tak pečlivě projděte smlouvou a klidně ji nechte zkontrolovat odborníkem, abyste měli klidné spaní. Jestliže máte v současnosti nějaké záznamy v rejstříku, ale rádi byste si i tak hypotéku vzali, pak vsaďte na nejlevnější americkou hypotéku, kde podmínky nejsou tak přísně. Neúspěch při prověřování v bance ještě neznamená, že byste si nemohli splnit svůj sen o bydlení.